Z historie

zřizovací listina a první výbor (pdf)
přehled názvů klubu (pdf)
seznam předsedů klubu (pdf)
uspořádné soutěžní výstavy
časopis Jihlavský filatelista


Stoleté výročí Klubu filatelistů v Jihlavě

Historie klubu filatelistů se v Jihlavě začala psát patrně ve druhé polovině roku 1922. Albín Jenek podal počátkem srpna do Jihlavských listů a do Jihlavské župy inzerát následujícího znění: „Sběratelé známek, kteří souhlasí s myšlenkou založiti pro Jihlavu a okolí český klub filatelistický za účelem hájení svých zájmů k výhodnému opatřování známek, ať sdělí své adresy. Přihlášky přijímá pan Albín Jenek, poštovní adjunkt Jihlava 1“.

Beseda_jihlavska
Besední dům – místo konání ustavující valné hromady Klubu českých filatelistů v Jihlavě

Ve dnech 30. září a 6. října se ve výše zmíněných jihlavských novinách objevila další zpráva o činnosti jihlavských filatelistů, a to o konání ustavující valné hromady 26. září 1922 v Besedě Jihlavské.

Dne 5. dubna 1923 zaslal klub žádost Zemské správě politické v Brně, aby schválila předložené stanovy spolku s názvem Klub českých filatelistů se sídlem v Jihlavě. O týden později obdržel od Zemské správy politické na Moravě Velebín Vozáb dopis, který existenci spolku a schválené stanovy klubu nezakázal. Tento den je proto možné považovat za den vzniku klubu, který měl asi 10 členů.

Schůze klubu se konaly pravidelně každý měsíc v různých restauracích po celém městě. Výborové schůze se rovněž konaly každý měsíc a na všech se také vyměňovaly známky. Postupně se do klubu zapojili další zájemci o filatelii, takže ke konci roku 1924 měl klub 17 členů.

V průběhu dalších dvou let došlo k útlumu, přestaly se konat schůzky, a dokonce se uvažovalo o rozpuštění kvůli roztržkám mezi členy a pro nezájem. V únoru 1927 však valná hromada zamítla rozpuštění klubu a byl zvolen nový výbor. Díky tomu se klub pozvolna konsolidoval a následoval rozkvět činnosti. Členové zahájili kolování známek, byl zaveden pravidelný cyklus přednášek o filatelii, pořádaly se soutěže „Krásná známka“. Návrh na vstup do Spolku neodvislých filatelistů v Praze byl zatím zamítnut a odložen na pozdější dobu.

Ve 30. letech došlo k útlumu činnosti. Nestalo se tak přičiněním členů, ale kvůli ekonomické krizi. Členská základna se zmenšila. Klub měl v tuto dobu 19 členů a v následujících letech se scházel v Legiodomě. Činnost se znovu začala pozvolna rozvíjet v roce 1935 a úbytek členů se podařilo díky různým aktivitám zastavit a přišly do něj poprvé i dvě ženy. Jeden z členů pan Rybišar přinesl jako ukázku své sbírky známý přetisk 50/50. Tuto známku našel ve svém neprobraném materiálu. Již tehdy byla její cena 4000 korun.

Ve dnech 5. až 8. listopadu se konala v Jihlavě výstava známek, kterou pořádal pan Šárka z Prahy. Výbor klubu také usiloval o vydání příležitostné známky u příležitosti 500. výročí Basilejských kompaktát, což se ovšem prosadit nepodařilo. V Praze se konal celostátní sjezd československých filatelistů a jihlavský klub, ač neorganizován, vyslal na něj své zástupce.

V kavárně Legiodomu se konala 7. června 1938 mimořádná valná hromada a projednala a jednomyslně schválila nové stanovy. Ty však Zemský úřad v Brně vrátil k přepracování. Členská základna činila 69 členů. V roce 1939 spolek sdělil úřadům, že trvá na své činnosti a přistoupil k Ústředí českých filatelistických spolků v Praze.

Po válce v roce 1946 se klubová činnost opět začala rozvíjet. Valná hromada se konala 7. února 1946 v Besedním domě, a aby se rozrostla členská základna, začal klub usilovat o získání mládeže ze škol. Výměnné schůzky se proto začaly konat střídavě ve čtvrtek a v neděli. V následujícím roce klub v Jihlavě zorganizoval první burzu známek.

Dne 3. května 1951 byla na mimořádné valné hromadě v restauraci U tří knížat za přítomnosti 17 členů provedena likvidace klubu a ihned se někteří zapojili do Klubu filatelistů při závodní radě JNV v Jihlavě. Někteří členové odešli do jiných kroužků. V následujících letech byl klub několikrát reorganizován a několikrát se měnil i název. Byl ustanoven Kroužek filatelistů při závodní skupině ROH ONV v Jihlavě, později se po další reorganizaci jmenoval Zájmový kroužek při Domě osvěty. Od roku 1962 se začaly konat pravidelné schůzky v Domě kultury. V roce 1965 byl vytvořen nový orgán Svaz československých filatelistů, čímž byl ustaven Klub čsl. filatelistů v Jihlavě.

PPR1965
Příležitostné poštovní razítko „Jihlava 1965“

Ve dnech 6. až 13. června se konala v Jihlavě první velká výstava známek – Oblastní výstava poštovních známek „Jihlava 1965“. Poprvé také vznikl kroužek mladých filatelistů pod vedením Jindřicha Kováře.

K poslední změně názvu klubu došlo v roce 1968, byl přejmenován na Klub filatelistů 06-40 Vysočina v Jihlavě a jmenuje se tak dodnes.

V 70. letech uspořádal klub dvě velké výstavy. Od 18. do 26. září 1971 se konala v Dělnickém domě Krajská výstava poštovních známek „Jihlava 1971“ a 14. až 22. května se konala v Domě kultury v Jihlavě Oblastní výstava poštovních známek „Mladá Jihlava 1977“.

1971_medaile
Výstavní medaile „Jihlava 1971“ (vlevo)
Katalog výstavy „Mladá Jihlava 1977“ (vpravo)
katalog1977
jihlavsky_filatelista
„JIHLAVSKÝ FILATELISTA“ – Obálka časopisu z roku 1992

Činnost klubu byla tehdy velmi pestrá. Výbor pořádal a zajišťoval pro své členy různé akce, podílel se na jejich vzdělávání. V roce 1981 se v Jihlavě v Domě kultury konaly Dny poštovní historie. Přednášejícími byli František Žampach – poštovní historie Brna, Dr. Petr Gebauer – poštovny a poštovní střediska a prof. Jaroslav Papoušek – razítka po osvobození 1945. Při dnech „Poštovní historie“ byla uspořádána 1. celostátní výměnná schůzka. V roce 1984 měl klub největší členskou základnu v historii – 311 členů. Začala se rozvíjet také publikační činnost. Klub začal vydávat pro potřeby svých členů informační zpravodaj „JIHLAVSKÝ FILATELISTA“. První číslo vyšlo v lednu 1988 a redakční radu tvořili JUDr. Arif Salichov a Ing. Jiří Olišar. Při klubu fungovalo pět kroužků mladých filatelistů – pod vedením Ing. Klečky, p. Kleina a Ing. Nováka, v Nové Říši pod vedením p. Schleise a v Batelově pod vedení p. Horáčka.

V následujících letech pořádal klub několik významných výstav a spolupracoval s organizátory různých akcí, které propagovaly Jihlavu. Od 3. do 5. října 1997 se konala v Posádkovém domě armády Celostátní výstava poštovních známek mladých filatelistů „Mladá Jihlava 1997“. Při oslavě se křtily známky „Praha stověžatá“ za účasti jejích autorů, zástupců ministerstva školství, generálního ředitelství pošt a zástupců města Jihlavy.

U příležitosti oslav 750. výročí Jihlavského horního práva v roce 1999 uspořádal klub propagační výstavku a 26. června se uskutečnil křest známky vydané k výročí Jihlavského horního práva. Křest provedl Ing. Vaníček, zástupce Svazu českých filatelistů. V roce 2001 se v Jihlavě konalo Celostátní kolo filatelistické olympiády a Kongres mladých filatelistů, o dva roky později pořádal klub zatím největší výstavu v jeho historii. Výbor byl pověřen uspořádáním česko-německé výstavy „OSTROPA 2003“. V době jejího konání navázal klub partnerskou spolupráci s klubem filatelistů z Heidenheimu.

1999_horni_pravo
CDV s přítiskem 750. výročí Jihlavského horního práva v roce 1999
2003_ostropa
CDV OSTROPA 2003 s příležitosným poštovním razítkem a R-nálepkou

Další výstavou byla Národní výstava poštovních známek „Mladá Jihlava 2006“, konaná v hotelu Gustav Mahler od 3. do 11. května 2006. Výstava prezentovala práci mladých filatelistů při tvorbě soutěžních exponátů. K 31. prosinci 2006 skončily nedělní klubové schůzky v DKO a byla zahájena činnost v nové klubovně v Brněnské ulici. Klub se schází první a třetí neděli v měsíci. Také činnost jediného kroužku mladých filatelistů se přesunula do klubovny.

U příležitosti 85 let od založení Klubu českých filatelistů se na poště Jihlava 1 používala příležitostná cenná nálepka APOST s přítiskem. V  ZOO Jihlava uspořádal klub propagační výstavku se zaměřením na téma flory a fauny.  Ve spolupráci s Muzeem Jihlava a Centrem hasičského hnutí Přibyslav, připravil klub výstavu „Hoří“ –  požární ochrana ve filatelii a svět hasičských modelů.

2008_Hori1
Fotografie ze zahájení výstavy „Hoří“ –  požární ochrana ve filatelii a svět hasičských modelů
2008_Hori2

Dva členové klubu v roce 2008 pracovali v organizačním výboru na přípravě Světové výstavy poštovních známek v Praze „PRAGA 2008“. Další členové zajišťovali stavbu výstavních panelů a instalaci soutěžních exponátů.

2008_Praga2008
Praga 2008 – členové jihlavského klubu před britskou královskou sbírkou

V roce 2009 připravil klub národní a regionální výstavu poštovních známek „JIHLAVA 2009“. Výstavu pořádal ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina a primátora statutárního města Jihlavy. Při výstavě byla pokřtěna kniha Karla Černého „Tváře Vysočiny na poštovních známkách“. Pro propagaci výstavy byla vydána dopisnice a příležitostné razítko. Konala se také autogramiáda jihlavských hokejistů Jaroslava a Jiřího Holíka. Sekce Olympsport připravila k této události příležitostný štoček do výplatního stroje.

2009_OVS
Otisk výplatního stroje k setkání OLYMPSPORTU z roku 2009

Klub se také podílel na propagaci 100. výročí MHD v Jihlavě v roce 2009 a 150 let založení Jihlavského pivovaru v roce 2010.

Ve spolupráci s oblastní galerií byla uspořádána výstava předního tvůrce českých známek, akademického malíře Bedřicha Housy.

Významnou událostí v historii klubu filatelistů v Jihlavě bylo udělení Čestného uznání Evropské federace filatelistických svazů (FEPA) za přínos filatelii 16. dubna 2011 v chorvatské Opatii. Předával je předseda Svazu českých filatelistů Ing. Lumír Brendl v gotickém sále jihlavské radnice za přítomnosti zástupců kraje, města a České pošty. Při této příležitosti byla také pokřtěna dopisnice vydaná k 575. výročí vyhlášení Basilejských kompaktát v Jihlavě.

2011_FEPA
Čestné uznání FEPA jihlavskému klubu filatelistů
2011_FEPA_
Předávání čestného uznání v Opatii
2011_kompaktata
CDV 575. výročí vyhlášení Basilejských kompaktát v Jihlavě

V následujících letech se nadále rozvíjela spolupráce mezi partnerskými kluby filatelistů v Jihlavě a Heidenheimu. V roce 2010 a 2013 se členové našeho klubu Martin Tůma a Mgr. Michal Musil zúčastnili v německém městě úspěšně soutěžních výstav.

2013_OSTROPA
Turistická známka k propagaci výstavy „OSTROPA 2013

K jubileu 90 let od založení Klubu českých filatelistů v Jihlavě se konala česko-německá výstava poštovních známek „OSTROPA 2013“. Výstava byla završením dlouholeté práce klubu filatelistů při propagaci známkové tvorby, práce s mládeží a spolupráce mezi kluby filatelistů z partnerských měst Jihlavy a Heidenheimu.

V roce 2016 se klub filatelistů ve spolupráci se ZOO Jihlava podílel na uspořádání propagační výstavy a slavnostního křtu příležitostné poštovní známky „ZOO Jihlava“ s motivem levharta sněžného, jenž byl spojený s autogramiádou autorů známky s manžely Knotkovými a rytcem Martinem Srbem.

2017_Jihlava2017
Kalendářík na rok 2017 propagující výstavu „Jihlava 2017“

V následujícím roce pořádal KF soutěžní výstavu „Jihlava 2017“.

Členové jihlavského klubu se podíleli na přípravě česko-německé výstavy „PRAGA PICCOLA 2017“. Jednalo se o mezinárodní výstavu prvního stupně v Praze. Jejím cílem bylo propagovat filatelii, podnítit zájem veřejnosti o ní a prohloubit spolupráci mezi filatelisty v Česku a v Německu. V roce 2018 se někteří členové našeho klubu podíleli na přípravě Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018.

K 100. výročí vzniku Československé republiky uspořádal klub ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Jihlavě filatelistickou propagační výstavku „100 let republiky pohledem filatelisty“.

Členové klubu filatelistů v následujících letech 2019–2022 pomáhali při dalších výstavách v Česku. Jednalo se o výstavy v Liberci 2019, Vysokém Mýtě 2019, v Praze na veletrhu Sběratel 2020. Následovala další významná výstava v Liberci 2022.